Sluneční svit pro Prahu (Autentická česká verze)

Opus Osm

Trio Sol de Praga se specializuje na skladby 20. a 21. století.

Sol de Praga (v) září v Praze

Všichni členové nového tria Sol de Praga jsou mladší devatenácti let.

Pokud jste ještě neslyšeli o Sol de Praga, je to pochopitelné. Mladí studenti, kteří toto trio tvoří, spolu hrají méně než rok. Houslistka Julie Svěcená (18) a klarinetista Libor Suchý (17) jsou studenti Pražské konzervatoře. Klavírista a houslista Matyáš Novák (14) dochází na hodiny na Akademii múzických umění.

Přesto už stihli něco dokázat.

Sol de Praga vyhrálo druhou cenu v letošním Concertinu Praga, uvádí klarinetista Libor Suchý pro Opus Osm. Kromě vítězného červencového vystoupení v Rudolfinu měli zatím jen několik veřejných koncertů, jak vysvětluje houslistka Julie Svěcená.

Opus Osm je zastihl v sobotu 1. září v Národní technické knihovně. Jejich koncert v neformální a přátelské atmosféře zde sledovalo početné a uznalé publikum. Jejich vystoupení bylo součástí koncertního cyklu Václava Hudečka „Z hvězdiček rostou hvězdy“, který nechává vyniknout studenty Pražské konzervatoře.

Trio dává přednost skladbám z 21. a 20. století, objasňuje klarinetista Libor Suchý. „20. století je lepší pro skladatele a lépe sedí klarinetu,“ tvrdí. Všichni tři se shodují, že jejich oblíbenci jsou Aram Chačaturjan a Gian Carlo Menotti. „Jejich hudba je kouzelná,“ říká houslistka Svěcená.

Je trochu brzy na posuzování děl 21. století, ale klavírista tria Matyáš Novák již přispěl hudbě jednou svou kompozicí: Sol de Praga je živý charakteristický kousek, jak se můžete přesvědčit v ukázce na konci článku.

Julie Svěcená vzpomíná, jak k osmnáctým narozeninám dostala od svých spoluhráčů bonboniéru. „Páni, bonboniéra,“ řekla, „Ale když jsem ji otevřela, byly tam tyhle noty.“ Noty na skladbu Sol de Praga.

„Doufal jsem, že to je dobrý dárek,“ vysvětluje skromně skladatel.

„Chtěli bychom také říct pár slov o naší profesorce Daně Vlachové“, ozve se Libor Suchý. Ostatní přikyvují. Vyjadřují vděčnost své pedagožce, profesorce Pražské konzervatoře a houslistce Českého tria. Julie Svěcená se pokouší vysvětlit její přínos: „Dává nám…“ ale váhá, jak myšlenky vtělit do slov. „…spoustu energie a inspirace,“ doplní Libor Suchý.

„Přináší nové nápady a ukazuje nám jiný pohled na hudbu,“ dodává klarinetista.

Nakonec si můžete užít ukázku mladistvé energie a hudby 21. století ve skladbě Matyáše Nováka Sol de Praga. — oo

– Mary Matz, překlad Hana Hrachovinová

Photo Credits: Photo and video: Miroslav Setnička

Post a Comment

Your email is never shared.

%d bloggers like this: