Múzy se vrací na historické panství (Autentická česká verze)

Opus Osm

Daubkovo panství v Litni, kdysi místo setkávání umělců se zpěvačkou Jarmilou Novotnou, bude tento víkend dějištěm nového hudebního festivalu.

Múzy se vrací na historické panství

Premiérový ročník Festivalu Jarmily Novotné proběhne 8. – 9. září v Litni

Nový každoroční hudební festival proběhne tento víkend jen pár kilometrů od Karlštejna. Festival Jarmily Novotné ctí památku dcery pražského krejčího, která dosáhla slávy jako hvězda Metropolitní opery v New Yorku.

Jarmila Novotná (1907 – 1994) získala první hlasové školení u legendární sopranistky Emy Destinnové, působila 16 sezón v Metropolitní opeře v New Yorku a zpívala pro několik amerických prezidentů. Provdala se za bohatého českého barona Jiřího Daubka.

Oba prchali před nacismem a komunismem a nakonec se usadili ve Spojených státech. (Celý příběh viz Opus osm Home page pondělí 27. 8., česká verze středa 5. 9.)

Zlatým hřebem zahajovacího ročníku Festivalu Jarmily Novotné (8. – 9. září) mají být dva galakoncerty, které začnou v sobotu i v neděli v 19 hodin. Vnučka Jarmily Novotné, houslistka Tatiana Daubek vystoupí se světoznámým hobojistou Gonzalem Ruizem. Na provedení skladeb J. S. Bacha a W. A. Mozarta se bude podílet také sopranistka Martina Sehylová, mezzosopranistka Alžběta Vomáčková a soubor Musica Florea hrající na dobové nástroje.

Opus Osm

Tatiana Daubek

Tatiana Daubek získala magisterský titul v oboru historicky poučená interpretace na Bostonské univerzitě a Julliard School v New Yorku. Vystupuje s americkými soubory Boston Baroque, Handel Society, Haydn Society a dalšími. Podílí se na sestavování dramaturgie příštích ročníků festivalu.

Světově proslulý hobojista Gonzalo Ruiz pochází z Argentiny, je profesorem na Julliard School a zároveň muzikologem zaměřeným na tvorbu J. S. Bacha. Během tohoto festivalu bude premiérována rekonstrukce Bachovy suity pro hoboj a orchestr.

Podle Dity Hradecké, organizátorky a mluvčí festivalu, však není cílem festivalu pouze oživit památku české operní hvězdy. Zároveň má podpořit mladé umělce jako jsou Martina Sehylová, absolventka Pražské konzervatoře, která nyní dále studuje zpěv v Itálii, a Alžběta Vomáčková – studentka konzervatoře a laureátka Ceny Jarmily Novotné, kterou získala roku 2011 v Karlových Varech.

Daubkovo panství v Litni, dějiště vybraných společenských událostí konce 19. století, „bylo v minulosti proslulé svou kulturní aktivitou a poskytovalo útočiště mnoha důležitým českým umělcům” zmiňují organizátoři festivalu. Mezi Daubkovy „sousedy” patřili takoví umělci jako byli bratři Mánesovi a František Ženíšek, sochař Václav Myslbek a spisovatel Svatopluk Čech.

Proto je dalším proklamovaným cílem organizátorů festivalu oživit kulturní život Litně, zapojit místní obyvatele a přitáhnout návštěvníky do tohoto panství vzdáleného jen pár kilometrů od Karlštejna.

V sobotu ráno festival zahájí syn Jarmily Novotné Jiří Daubek mladší a další čelenové rodiny vzpomínkovou akcí u Daubkova hrobu. Odpoledne je na programu prezentace scén z Prodané nevěsty a další akce pro celou rodinu. V neděli v 15 hodin proběhne recitál písní od českých autorů v podání Alžběty Vomáčkové.

– Mary Matz, překlad Hana Hrachovinová

Photo Credits: Top: Jarmila Novotná Festival; bottom, Teresa Tam.

Post a Comment

Your email is never shared.

%d bloggers like this: