Seznamte se s Jarmilou Novotnou (Autentická česká verze)

Opus Osm

Jarmila Novotná byla proslulá jako operní, filmová i televizní hvězda.

Seznamte se s Jarmilou Novotnou

Proč o ní ještě nikdo nenapsal operu?

Narodila se roku 1907 v rodině krejčího. Svůj druhý domov však našla v Metropolitní opeře v New Yorku jako lyrická sopranistka. Byl to logický postup pro zpěvačku, která ve svých šestnácti letech studovala pod vedením snad nejslavnější české operní pěvkyně Emmy Destinnové.

Dá se říci, že dnes je Jarmila Novotná známější ve Spojených státech než ve své vlasti. Je načase, aby o ní někdo napsal operu a tuto ironii napravil. Opera by pro ztvárnění jejího života byla jistě nejvhodnější žánr.

Dle životopisu, který poskytl Festival Jarmily Novotné v Litni, nebylo Novotné ještě ani 18 let, když debutovala v opeře Národního divadla v Praze. Začala hrát ve filmech (dokonce i v němém filmu) a zároveň v letech 1926 – 27 odehrála 72 představení v Národním divadle, v nichž ztvárnila devět různých rolí.

Seznámila se s prezidentem T. G. Masarykem, který jí zprostředkoval studium v Itálii. Od roku 1929 pak zpívala v Kroll opeře v Berlíně, která však byla roku 1931 uzavřena. Opět se věnovala filmu (Požár v opeře) a již ve věku 24 let byl její portrét vytištěn na stokorunové bankovky navržené Maxem Švabinským.

Po uzavření Kroll opery zpívala v Berlínské státní opeře (Unter den Linden) a natočila několik německých filmů. Ztvárnila hlavní roli ve dvou operetách Franze Lehára. Roku 1933 se ale s nástupem nacismu přestěhovala do Vídně.

Kolem roku 1940 ji Arturo Toscanini požádal, aby ho následovala do New Yorku. Po Emmě Destinnové se stala druhou Češkou, která získala angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku. Působila tam 16 sezón.

Během druhé světové války nahrála desku vlasteneckých písní k památce lidické tragédie (Lidické písně). Na klavír ji doprovázel Jan Masaryk, jak uvádí Středočeská turistická a informační služba. Zpívala také americkým vojákům, 60 000 členů Sokola na stadionu v Chicagu a v rozhlasových přenosech národních písní vysílaných do Československa.

Zpěvačka baronkou

Po válce se chtěla vrátit do vlasti. Od roku 1931 byla provdaná za českého barona Jiřího Daubka z Litně. Měli dvě děti a vše nasvědčovalo tomu, že Daubek bude jmenován do managementu firmy IBM ve Vídni. Ale komunistická konfiskace Daubkova majetku a znárodnění jeho mlýnů a dalšího vlastnictví je přiměly zůstat v Americe.

Na začátku 50. let se Jarmila Novotná dále věnovala herectví, vystupovala jak v amerických filmech, tak i v televizi.
Nakonec se manželé vrátili do Vídně a roku 1972 Jarmila Novotná navštívila ČSSR. Dle informací Středočeské turistické a informační služby zde napůl tajně vystoupila v pražském Divadle hudby. Po manželově smrti se vrátila do Spojených států, kde žily její děti. Zemřela tam roku 1994.

Čeští astronomové po ní pojmenovali planetku Novotna a v roce 2007 vydala Česká národní banka stříbrnou pamětní minci ke stému výročí jejího narození. Letos proběhne první ročník Festivalu Jarmily Novotné 8. a 9. září. Bude se konat na zámku Liteň a kromě dalších hostů představí vnučku Jarmily Novotné Tatianu Daubkovou. Bližší informace o festivalu se brzy dočtete na Opus Osm. — oo

– Mary Matz; překlad Hana Hrachovinová

Photo Credits: The Jarmila Novotná Festival

Post a Comment

Your email is never shared.

%d bloggers like this: